"75 lat - chcielibyśmy jakby przywołać tutaj na to miejsce tych, którzy tyle lat temu, wcześniej aniżeli powstała nasza parafia, usłyszeli Boże zaproszenia: "Pomagaj ludziom! Chroń ich!" Straż pożarna to nie tylko ludzie od pożaru. Straż pożarna to ludzie, którzy czują solidarność z innymi ludźmi, którzy rozumieją co to znaczy brat i siostra w potrzebie. To Ci, którzy zostawiają nieraz swój dom, swoją rodzinę, swoje zajęcia, pracę, bo ktoś wzywa SOS. To ludzie, którzy aby mogli innym pomagać sami się doskonalą, doskonalą się w wymiarze ćwiczeń fizycznych, ale także i ćwiczeń duchowych. Nasi strażacy ilekroć wybierają się na zawody, wcześniej przychodzą do świątyni. Tu się spowiadają, uczestniczą we Mszy Świętej. W Imię Boże, Matki Najświętszej, św. Floriana idą godnie reprezentować strażaków, wiarę i Polskę!"

Fragment homilii wygłoszonej przez ks. dr Jana Koca w dniu 30.07.2000r.

Do uroczystości z okazji 75-lecia OSP strażacy przygotowywali się długo i starannie poprzez liczne zebrania. I wreszcie nadeszła ta uroczysta chwila - niedziela 30 lipca 2000 roku. Jak przystało na imprezę strażacką od rana lało "jak z cebra", jednak około południa niebo się przejaśniło i można było przyprowadzić uroczystości wg ustalonego programu.

Przy dźwiękach Strażackiej Orkiestry Dętej z Bachórza pododdziały OSP z terenu gminy oraz poczty sztandarowe przemaszerowały sprzed Domu Strażaka do kościoła. Tam odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której homilię wygłosił ks. dr Jan Koc.

Po Mszy Św. strażacy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Niechobrza i okolicy ponownie zgromadzili się na placu przed Domem Strażka.

Historyczny apel rozpoczął się odegraniem hymnu państwowego i wciągnięciem flagi narodowej. Zgromadzonych gości powitał prezes OSP druh Tadeusz Kawa.

Historię jednostki przedstawił druh Józef Tobiasz. Wspomniał m.in. zasłużonych strażaków, którzy odeszli już z szeregów OSP. Ich pamięć została uczczona minutą ciszy.

Dalej druh Kazimierz Siorek odczytał akt odznaczenia sztandaru OSP w Niechobrzu Dolnym Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa. Odznaczenia dokonał druh Zygmunt Dydko.

W czasie uroczystości odznaczeni zostali także członkowie i działacze OSP. Najwyższe odznaczenie w OSP - Złoty Znak Związku - otrzymał prezes OSP w Niechobrzu druh Tadeusz Kawa.

Medalami "Za Zasługi Dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali:

Złotym medalem:

Rałowski Stanisław
Rzucek Kazimierz
Tobiasz Józef

W imieniu wszystkich odznaczonych podziękowanie złożył prezes OSP druh Tadeusz Kawa.

W dalszej części obchodów 75 - lecia naszej jednostki życzenia i gratulacje składali zaproszeni gości. Dziękowali za dotychczasową pracę, życzyli sukcesów w dalszym działaniu.

Szczególne słowa wypowiedział ks. proboszcz Jan Koc, który w imieniu księdza kapelana podziękował strażakom za to, co czynili, kiedy spłonął dom rekolekcyjny - "Byli pierwsi, a potem do ostatka."
Szczególne podziękowania ksiądz proboszcz złożył na ręce żon i matek strażaków, mówiąc: "... gdy tamci idą na ćwiczenia, na spotkania, do akcji, ciężary domu przejmują kobiety..."

Kolejnym punktem uroczystości było wbijanie gwoździ w pamiątkową tablicę ufundowaną z okazji 75-lecia OSP. Tablicę wykonał rzeźbiarz z Łańcuta.

Całość imprezy uświetniły występy zespołów ludowych oraz strażackiej orkiestry.

Po występach goście honorowi, zespoły ludowe i przedstawiciele poszczególnych jednostek zaproszeni zostali na przyjęcie. Zaś na innych uczestników imprezy czekała pyszna grochówka. Wszyscy mogli się bawić przy dźwiękach orkiestry do białego rana.

Goście honorowi:

dyrektor Zespołu Szkół w Niechobrzu
dyrektor BS w Niechobrzu
prezes Zarządu Gminnego OSP w Boguchwale

Uroczystość ta mogła się odbyć dzięki pomocy sponsorów:

Bank Spółdzielczy w Niechobrzu
Zakład Krawiecki "Aldra" w Boguchwale