ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WARTĘ - DH TADEUSZ KAWA

   Dnia 18.01.2011r. ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi Dh Tadeusza Kawy.

   Dh Tadeusz Kawa urodził się 05.04.1948r. w Niechobrzu. Po ukończeniu nauki w Szkole Podstawowej nr 1 w Niechobrzu kontynuował naukę w szkole średniej w Rzeszowie. Po maturze, w roku 1966 podjął pracę w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Boguchwale. Rok później został zatrudniony w Zakładach Porcelany Elektrotechnicznej w Boguchwale, gdzie pracował do roku 2008. Wtedy to, po 45-ciu latach pracy przeszedł na emeryturę. Był sumiennym pracownikiem rzetelnie wykonującym swoje obowiązki. W czasie pracy zawodowej zdobył odpowiednie wyszkolenie pożarnicze, co pozwoliło mu pełnić funkcję szefa PPOŻ w ZPE.

   Dh Tadeusz do OSP w Niechobrzu wstąpił w roku 1966. Był Sekretarzem Zarządu OSP, pełnił również funkcję prezesa.
   Dh Tadeusz Kawa sprawował funkcję Prezesa Zarządu Gminnego OSP Gminy Racławówka a później Gminy Boguchwała.

   Jako członek drużyny sportowo - pożarniczej brał  udział w licznych imprezach sportowo - pożarniczych. Drużyna ta przysporzyła jednostce OSP w Niechobrzu wiele powodów do dumy zdobywając medale na licznych zawodach i olimpiadach.

Do największych osiągnięć drużyny, w której uczestniczył dh Tadeusz należą:

1976 - zawody CTiF w Łodzi - I miejsce
1977 - olimpiada CTiF w Trento (Włochy) - brązowy medal
1989 - olimpiada CTiF w Warszawie - złoty medal
1993 - olimpiada CTiF w Berlinie - srebrny medal

   Dh Kawa został odznaczony licznymi odznaczeniami i medalami za działalność społeczną i pożarniczą. Otrzymał m.in. Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi, jak również brązowy, srebrny i dwukrotnie złoty medal za zasługi dla pożarnictwa. W roku 2000 uhonorowany został najwyższym odznaczeniem - Złotym Znakiem Związku. Od 1985 do 2011 roku pełnił funkcję Komendanta Gminnego Związku OSP gm. Boguchwała.

   Dh Tadeusz Kawa swoją ofiarną służbą wpisał się w historię naszej jednostki.

   W ostatniej drodze zmarłemu dh Tadeuszowi towarzyszyli rodzina, przyjaciele, druhowie z OSP Niechobrz, delegacje OSP z gminy z pocztami sztandarowymi, delegacje Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rzeszowie a także przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie i mieszkańcy wsi.

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE – 12.02.2011

   Walne zabranie sprawozdawczo-wyborcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Niechobrzu odbyło się w dniu 12 luty 2011r. o godz. 17:00 w głównej sali budynku remizy.

   Prezes dh Józef Tobiasz otworzył zebranie i przywitał wszystkich członków oraz zaproszonych gości.

   Przewodniczącym zebrania został wybrany dh Mariusz Gajdek, który prowadził obrady wg planu zatwierdzonego przez zebranie. Sprawozdanie z działalności statutowej jednostki OSP za rok 2010 przedstawił Prezes Józef Tobiasz, który podziękował wszystkim druhom za zaangażowanie w działalności operacyjno-szkoleniowej, za działalność sportową oraz gospodarczą.

   Dalszy ciąg zebrania przedstawił Naczelnik dh Wiesław Bieniek, który przedstawił zebranym o ilości wyjazdów do zdarzeń i jakie to były zdarzenia.

   Walne zebranie przyjęło sprawozdanie z działalności za rok 2010 oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej i udzieliło Zarządowi absolutorium. Przyjęto plan działania na rok 2011.

   Rok 2011 to podsumowanie 5-letniej kadencji pracy Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej a zarazem wybory nowych władz OSP. Kandydatami do zarządu byli:
-dh Sebastian Dziedzic
-dh Paweł Piwowar

   W głosowaniu jawnym druhowie większością oddanych głosów wybrali Zarząd i Komisję Rewizyjną. Zarząd na pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się następująco:

-dh Józef Tobiasz - Prezes
-dh Stanisław Rałowski - Wiceprezes
-dh Wiesław Bieniek - Naczelnik (Wiceprezes)
-dh Mariusz Gajdek - Zastępca Naczelnika
-dh Sebastian Dziedzic - Sekretarz
-dh Ludwik Hudzicki - Wiceprezes
-dh Adam Kuśnierz - Gospodarz
-dh Jerzy Nazimek - Skarbnik
-dh Paweł Piwowar - Członek Zarządu

Skład Komisji Rewizyjnej:

-dh Marek Chmiel - Przewodniczący
-dh Grzegorz Dryja - Sekretarz
-dh Franciszek Zduń - Członek KR

Do Komisji Wyborczej zostali wybrani następujący druhowie:

-dh Kazimierz Czudec
-dh Henryk Rykała
-dh Stanisław Kuśnierz

Wybrano również delegatów na zjazd gminny:

-dh Józef Tobiasz
-dh Stanisław Rałowski
-dh Mariusz Gajdek
-dh Józef Rałowski
-dh Marek Chmiel
-dh Adam Kuśnierz
-dh Jerzy Nazimek
-dh Wiesław Bieniek
-dh Stanisław Szczepek

Do szeregów naszej jednostki przyjęto nowych druhów:

-dh Kamil Bury
-dh Michał Żybura
-dh Kamil Wróbel
-dh Grzegorz Chmiel

   W dalszej części zebrania po wyborach do władz OSP przystąpiono do dyskusji - tzw. wolne wnioski.
Pierwszym mówcą był Prezes Józef Tobiasz, który zaproponował aby nazwa naszej jednostki brzmiała OSP NIECHOBRZ, a nie jak do tej pory OSP NIECHOBRZ DOLNY. Głosowanie nad uchwałą o zmianie nazwy naszej jednostki przyjęto jednogłośnie.

Następnie głos zabrali:

-st. kap. Paweł Szkoła - który podziękował w imieniu Komendanta KM PSP w Rzeszowie za dotychczasową współpracę. Przedstawił również harmonogram zawodów sportowo-pożarniczych, organizowanych kursów dla funkcyjnych OSP, ćwiczeń i manewrów w 2011 roku.

-Sekretarz Gminny Adam Kalandyk - w imieniu swoim i Burmistrza pogratulował wyboru nowych władz oraz podziękował jednostce za całoroczną pracę i za to, że nie zapominamy o ciągłości zapraszając starsze osoby na zebrania, na uroczystości.

-Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Kazimierz Siorek - wspomniał on naszego ś.p. dh Tadeusza Kawę.

    Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze zakończył Prezes Józef Tobiasz, który podziękował za udział w zebraniu wszystkim druhom oraz zaproszonym gościom i zaprosił uczestników na wspólną kolację.
WIELKANOC 2011

   Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez chrześcijan. Tradycyjnie przychodzi się do kościoła, aby po okresie 40-dniowego postu - czasu refleksji i zadumy - usłyszeć wesołe Alleluja! Również w tym roku nasza jednostka wzięła udział w obrzędach wielkanocnych oraz Mszy Rezurekcyjnej, radując się wieścią o Zmartwychwstaniu Pańskim.

Zdjęcia dostępne w galerii.


DZIEŃ STRAŻAKA - 3 V 2011

   W ramach obchodów Dnia Strażaka i św. Floriana, jak co roku strażacy z naszej jednostki w dniu 3 maja zebrali się przed budynkiem remizy by później uroczyście uczestniczyć we Mszy Św. oraz w uroczystościach strażackich.
   W kolumnie marszowej druhny i druhowie wyruszyli do miejscowego kościoła na Mszę Św. Po mszy wszyscy druhowie spotkali się ponownie w budynku remizy, gdzie rozpoczęła się uroczystość. Prezes naszej jednostki dh Józef Tobiasz złożył życzenia z okazji Dnia Strażaka wszystkim zgromadzonym strażakom ochotnikom.

Zdjęcia dostępne w galerii.


ŚWIĘTO SZKOŁY - 12 VI 2011

   Co roku z okazji Dnia Strażaka Zarząd naszej jednostki zaprasza do remizy OSP dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niechobrzu, aby poznały pracę strażaków oraz sprzęt jakim dysponują gdy wyjeżdżają do działań ratowniczych.

   W tym roku to strażacy postanowili odwiedzić uczniów i pojawili się na święcie szkoły 12 czerwca. Najpierw Prezes Józef Tobiasz opowiedział ogólny zarys naszej jednostki oraz przedstawił najważniejsze osiągnięcia. Drugim punktem wizyty strażaków był pokaz sprzętu oraz przeprowadzenie akcji gaśniczej.

   Na zakończenie mali uczniowie mieli szansę dokładnie pooglądać wozy strażackie, wejść, zatrąbić i założyć hełmy. Pokaz strażaków okazał się wielką atrakcją dla dzieci, młodzieży a także dorosłych.

Druhowie, którzy uczestniczyli w święcie szkoły to:
- Józef Tobiasz
- Mariusz Gajdek
- Sebastian Dziedzic
- Wiesław Bieniek
- Marian Wnęk
- Tomasz Czech

Zdjęcia dostępne w galerii.


BOŻE CIAŁO - 23 VI 2011

   Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z największych świąt kościelnych. Wierni w ten dzień szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.
Tradycyjnie w tym dniu wierni z naszej parafii udają się w uroczystej procesji do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców naszej miejscowości.
Nasza jednostka bierze czynny udział w tym wydarzeniu. Delegacja ze sztandarem idzie razem z procesją a kilku druhów zabezpiecza drogi.


ZAWODY POWIATOWE MDP - WÓLKA PODLEŚNA 25 VI 2011

   Dnia 25 czerwca 2011 roku w miejscowości Wólka Podleśna odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W zawodach brały udział dwie drużyny z naszej jednostki - dziewcząt oraz chłopców.

Zawody rozegrane zostały w następujących konkurencjach:
- ćwiczenie bojowe
- sztafeta pożarnicza

Składy drużyn:
MDP Dziewcząt
1. Andżelika Pietrucha
2. Natalia Świeca
3. Natalia Nazimek
4. Wiktoria Gubernat
5. Patrycja Augustyn
6. Daria Pieniążek
7. Natalia Wróbel
8. Izabela Lelek
9. Sara Żuczek
10. Magdalena Motyl

MDP Chłopców
1. Piotr Soroka
2. Kamil Wierzbicki
3. Paweł Lib
4.Piotr Lib
5. Bartosz Rzepka
6. Kamil Fałat
7. Patryk Rewera
8. Michał Słaby
9. Paweł Uljasz
10. Patryk Hardyl

   W klasyfikacji generalnej drużyna naszych dziewcząt uplasowała się na IV miejscu, zaś drużyna chłopców zajęła I miejsce.

   Warto dodać, że nasz zawodnik Kamil Wierzbicki otrzymał nagrodę dla najmłodszego zawodnika zawodów.
Należy wymienić jeszcze kilka osób, które nie zmieściły się w składzie drużyn ale uczestniczyli w treningach i dopingowali swoich kolegów na zawodach. Byli to: Gabriela Madera, Adrian Rykała, Krystian Rykała, Mateusz Rachwalski oraz Dominik Młynarczyk.

Zdjęcia dostępne w galerii.


TURNIEJ GMIN - BRATKOWICE 7 VIII 2011

  

    7 sierpnia 2011r. w Bratkowicach odbyła się II edycja "Turnieju Gmin" organizowanego przez LGD "Trygon - Rozwój i Innowacja" w partnerstwie z MCK w Świlczy z siedzibą w Trzcianie,  pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. W tym roku dopisała nam wspaniała publiczność, atmosfera i pogoda. Drużyny wyposażone w transparenty, stroje promocyjne i w bojowych nastrojach dumnie kroczyły po płycie stadionu. Gminy rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowo-sprawnościowych oraz konkurencjach strażackich. Delegacje gminne prezentowały swój dorobek artystyczny na scenie oraz stoiska promocyjne, na których można było zapoznać się z ich specyfiką, podziwiać rękodzieło ludowe, rzemiosło artystyczne oraz posmakować tradycyjnych potraw staropolskich. Uroczystego otwarcia i przywitania przybyłych delegacji oraz gości dokonał gospodarz tegorocznego "Turnieju Gmin" Wójt Gminy Świlcza Wojciech Wdowik. Głos zabrali również Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka, Wójt Gminy Lubenia Adam Warzybok oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania "Trygon - Rozwój i Innowacja" - Adam Kalandyk.

   Do konkurencji strażackich wytypowane zostały zespoły jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych  każdej z gmin. Drużyny startowały w konkurencji bojowej według dowolnych zasad (system rosyjski) kto szybciej ten wygrywa. Po oddaniu meldunku strażacy błyskawicznie rozkładali sprzęt gaśniczy i strącali słupki strumieniem wody. W tej konkurencji nie do pokonania była OSP z Niechobrza. Drugie miejsce przypadło OSP Bratkowice z gminy Świlcza, a trzecie Strażakom z gminy Lubenia.

   Dyscypliny wybrane do konkurencji sportowych wymagały od zawodników odpowiedniego przygotowania fizycznego, mentalnego oraz motywacji. Tylko pozytywne nastawienie dawało szansę  na poprawne  wykonanie slalomu taczkami przez tor przeszkód, bieg w  potrójnych spodniach,  bieg w trzyosobowych nartach w torze przeszkód, pokonanie toru w ruchomej taśmie czy podskakując na tubie. Również skręcanie mebli na czas oraz strzał z łuku do tarczy dostarczył widowni i zawodnikom niezapomnianych wrażeń. W konkurencjach sportowych pierwsze miejsce zajęła gmina Świlcza, drugie gmina Boguchwała, trzecie Lubenia. Gmina Lubenia została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem za wrażenia artystyczne oraz prezentację gminy.  Czekamy zatem z niecierpliwością do przyszłego roku kiedy to gospodarzem „Turnieju Gmin” będzie właśnie Gmina Lubenia.


MANEWRY GMINNE OSP - BOGUCHWAŁA 24 IX 2011

   W sobotę 24 września na placu targowym w Boguchwale odbyły się widowiskowe manewry straży pożarnej. Zaczęło się o godz. 14.40 od alarmowego sygnału syren. Chwilę wcześniej Ochotnicza Straż Pożarna w Boguchwale otrzymała zawiadomienie o zagrożeniu jakie wystąpiło właśnie na terenie byłego gospodarstwa rolnego, tam gdzie jeszcze w godzinach przedpołudniowych trwał ożywiony handel. Sygnał syreny zaalarmował wszystkich ochotników z OSP Boguchwała o raz sąsiednich jednostek OSP. O godz. 14.50 na teren zagrożony przyjechały pierwsze wozy strażackie. Razem 13 jednostek OSP z całego obszaru gminy Boguchwała, plus jedna jednostka ratownicza z Rzeszowa. Obszar objęty zagrożeniem był tak bardzo rozległy, że siła gaszenia wymagała tak dużej ilości jednostek bojowych. Płonęła jednocześnie obora z sąsiadującym spichlerzem. Pożar trawił również sąsiedni budynek warsztatowy, wraz ze znajdującym się wewnątrz autobusem. Ogień rozprzestrzenił się również do przedniej części budynku gdzie znajdowały się pomieszczenia biurowe. Zadymienie było tak duże, że część strażaków musiała używać aparatów tlenowych, między innymi przy penetracji pomieszczeń biurowych w poszukiwaniu poszkodowanych, oraz w spichlerzu gdzie panowało duże zadymienie. Płonące opony autobusu utworzyły czarne kłęby duszącego dymu. Dym i spaliny jakie wydostawały się z hali wymagały specjalistycznego sprzętu co w tym wypadku zabezpieczyła jednostka ZSP z Rzeszowa. Nad całością akcji ratowniczej czuwał i koordynował działania wszystkich jednostek Stanisław Rałowski Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Boguchwale. Całe wydarzenie jakie miało miejsce, trwało około półtorej godziny, a efektem tego było sprawdzenie wyposażenia i sprawności osób, które narażając własne życie niosą zawsze pomoc innym. Był to sprawdzian współpracy ogromnej ilości ludzi, bo aż 90 osób w bezpośrednim zdarzeniu.


KONTROLA W JEDNOSTCE - 3 XI 2011

   Dnia 3.11.2011r. w naszej jednostce została przeprowadzona kontrola gotowości bojowej. Mimo niedogodnej pory na alarm zgłosiło się 6 strażaków.

   Na początku dwaj wysłannicy z PSP Rzeszów sprawdzili czas od chwili załączenia syreny do wyjazdu zastępu. Po tej czynności zostały sprawdzone samochody oraz sprzęt pod względem technicznym. Następnie zostało przeprowadzone ćwiczenie, które polegało na rozłożeniu drabiny oraz podaniu wody przez okno do środka budynku. (oczywiście ćwiczenie zostało wykonane na sucho, bez wody). Na zakończenie delegaci sprawdzili dokumenty strażaków, którzy mogą brać udział w akcjach.

Druhowie, którzy brali udział w działaniach kontrolnych:
- Bieniek Wiesław
- Tobiasz Józef
- Kuśnierz Stanisław
- Kuśnierz Adam
- Hudzicki Konrad
- Śliż Wojciech


INNE WYDARZENIA W OSP - ROK 2011

20 ROCZNICA WIZYTY JANA PAWŁA II W RZESZOWIE
  
"To była niedziela, 2 czerwca 1991r. Kilka minut przed godz. 11 Jan Paweł II stanął na płycie lotniska w Jasionce. Pielgrzymując na podkarpaciu  odwiedził Rzeszów, Przemyśl i Lubaczów. Na drugi dzień, również przed 11, odleciał w kierunku Kielc"

   2 czerwca 2011r. w rzeszowskiej Katedrze odbyły się uroczystości związane z 20 rocznicą wizyty papieża Jana Pawła II w Rzeszowie. O godz 18 odprawiono mszę św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.
   Na tą uroczystość z naszej jednostki wydelegowano Poczet Sztandarowy w składzie: Marian Wnęk, Andrzej Zając, Tomasz Czech. We mszy św. uczestniczyli druhowie niemal z całego woj. podkarpackiego.

I WYŚCIG ROWEROWY MTB BOGUCHWAŁA
  
Gmina Boguchwała z racji atrakcyjnie zróżnicowanego ukształtowania terenu jest odpowiednim miejscem do organizacji wyścigu o charakterze górskim.
   W związku z takimi możliwościami Gmina Boguchwała wraz z Młodzieżową Radą Gminy oraz Gminna Biblioteka Publiczną w Boguchwale zorganizowali I Wyścig MTB Boguchwała Tour 2011.
Na starcie w Mogielnicy zjawiła się ok. 150 miłośników tej dyscypliny sportu z regionu. Kolarze wystartowali w siedmiu kategoriach wiekowych.
Najmłodsi mieli do pokonania zaledwie kilkuset metrowy dystans, najstarsi zaś rywalizowali na 15 i 37 kilometrowych trasach biegnących malowniczymi wzgórzami Mogielnicy, Niechobrza, Zgłobnia i Woli Zgłobieńskiej.
   Druhowie z naszej jednostki także dostali zadanie na tymże wyścigu - zabezpieczali odcinek trasy rowerowej biegnącej przez teren Niechobrza.

ZJAZD GMINNY W BOGUCHWALE
   Jak co roku odbył się Zjazd Gminny OSP w Boguchwale, w którym uczestniczyli również druhowie z naszej jednostki. Byli to:
- dh Józef Tobiasz
- dh Stanisław Rałowski
- dh Mariusz Gajdek
- dh Józef Rałowski
- dh Marek Chmiel
- dh Adam Kuśnierz
- dh Jerzy Nazimek
- dh Wiesław Bieniek
- dh Stanisław Szczepek

KURSY FUNKCYJNYCH OSP
   W 2011 roku poszczególne kursy ukończyli druhowie:

- kurs Naczelników OSP - dh Mariusz Gajdek
- kurs Dowódców OSP - dh Przemysław Czudec
- kurs podstawowy - dh Mariusz Chmiel
                                     dh Łukasz Nazimek


SPIS DZIAŁAŃ RATOWNICZO - GAŚNICZYCH 2011

1. 14.02.2011 - Boguchwała - pożar kurnika
2. 30.03.2011 - Niechobrz/Mogielnica - pożar traw
3. 01.04.2011 - Niechobrz/Boguchwała - pożar traw
4. 04.04.2011 - Niechobrz/Zgłobień - pożar traw
5. 05.04.2011 - Niechobrz/Racławówka - pożar traw
6. 06.04.2011 - Zgłobień, budynek drewniany niezamieszkały
7. 08.04.2011 - Niechobrz, usuwanie powalonego drzewa po silnych wiatrach
8. 17.04.2011 - Niechobrz/Mogielnica - pożar traw
9. 22.04.2011 - Niechobrz/Boguchwała - pożar traw
10. 28.04.2011 - Kielanówka - pożar traw
11. 29.04.2011 - Mogielnica - pożar traw
12. 29.04.2011 - Mogielnica - pożar traw
13. 10.05.2011 - Kielanówka - ćwiczenia w szkole, symulowany pożar szkoły
14. 15.07.2011 - Niechobrz - pompowanie studni
15. 16.07.2011 - Niechobrz - pompowanie studni
16. 10.08.2011 - Niechobrz - pompowanie studni
17. 10.08.2011 - Niechobrz - pompowanie studni
18. 16.08.2011 - Niechobrz - droga powiatowa, wypadek samochodowy - zabezpieczenie i interwencja przy wypadku
19. 24.09.2011 - Boguchwała - manewry Gminne
20. 06.11.2011 - Niechobrz - pożar traw
21. 06.11.2011 - Niechobrz - pożar traw, zarośli, gałęzi oraz drewnianego WC
22. 11.11.2011 - Niechobrz/Boguchwała - pożar traw
23. 11.11.2011 - Wola Zgłobieńska - pożar traw
24. 02.12.2011 - Niechobrz - pożar ogrodzenia z tuji
25. 15.12.2011 - Niechobrz - pompowanie zalanej piwnicy


ŚLUBY NASZYCH STRAŻAKÓW

W roku 2011 w święty związek małżeński wstąpili następujący druhowie z naszej jednostki:

- Aleksandra Kuśnierz
- Marta Gubernat i Łukasz Kurc

Świeżo "upieczonym" małżonkom życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO NA NOWEJ DRODZE ŻYCIA!!!