MIęDZYNARODOWA OLIMPIADA POżARNICZA - OSTRAWA (CZECHY) - 2009
   W dniach 19 – 25 lipca 2009 w Ostrawie (Czechy) odbyła się Międzynarodowa Olimpiada Pożarnicza.

To największe święto europejskiego sportu pożarniczego zarówno ochotniczego jak i zawodowego, które w Ostrawie zgromadziło jako czynnych uczestników ok. 3 tysięcy strażaków z 28 krajów.

Podczas Olimpiady w zawodach wg regulaminu tradycyjnego wystartowało 162 drużyny: męskie, kobiece i młodzieżowe. Nasz kraj reprezentowało łącznie 160 zawodników OSP i PSP w tym nasza drużyna męska – OSP Niechobrz Dolny w składzie:

Józef Tobiasz – dowódca
Jan Śliż – przodownik roty I
Paweł Piwowar – pomocnik roty I
Stanisław Szczepek – przodownik roty II
Grzegorz Dryja – pomocnik roty II
Henryk Rykała – przodownik roty III
Wiesław Lasota – pomocnik roty III
Grzegorz Hardyl – mechanik
Marian Granat – łącznik
Mariusz Gajdek – zawodnik rezerwowy
Adam Kuśnierz – opiekun drużyny

Przygotowania do Olimpiady trwały od roku 2008, kiedy to podczas Ogólnopolskich Zawodów w Lądku (woj. wielkopolskie) wyłoniono najlepsze drużyny. Tam też najlepsze wyniki dały prawo startu w Olimpiadzie Pożarniczej.

Dla zakwalifikowanych do Olimpiady drużyn OSP – Zarząd Główny zorganizował trzy zgrupowania w :
• Kaczkach Średnich (woj. wielkopolskie) 29 – 31 maj
• Parczewie (woj. lubelskie) 26 – 28 czerwiec
• Lądku (woj. wielkopolskie) 3 – 5 lipiec

Wszystkie zgrupowania odbywały się pod bacznym okiem sędziów, którzy jako reprezentanci naszego kraju w liczbie 10 zostali zgłoszeni do międzynarodowej ekipy sędziowskiej. W jej składzie był nasz członek dh Stanisław Rałowski. Niestety, podczas tegorocznej Olimpiady zabrakło szczęścia polskim zespołom i na podium wśród zwycięzców stanęła tylko jedna polska drużyna z Komendy Powiatowej PSP w Słupcy.

W grupie B OSP drużyny męskie - na 39 zespołów polskie drużyny zajęły miejsca:
13 – OSP Lądek
19 – OSP Kościan
21 – OSP Niechobrz Dolny

Na Olimpiadę do Ostrawy przybyli wierni kibice naszej drużyny i zaszczycili swoją obecnością: Komendant Miejski PSP w Rzeszowie bryg. Waldemar Wilk i jego zastępca st. bryg. Florian Pelczar, asp. Kazimierz Wróbel i Kazimierz Wójcicki, który dopinguje tej drużynie od Warszawy 1989 roku.

Należy podkreślić, że na Olimpiadzie towarzyszyło wiele innych uroczystości i spotkań np. „Wystawy narodów”.

Olimpiada, która odbyła się w Ostrawie – to naprawdę wielkie strażackie święto, które zgromadziło nie tylko sportowców ale i sympatyków a nawet całe rodziny.