OGóLNOPOLSKIE ZAWODY SPORTOWO-POżARNICZE CTIF - 2004

Zawody Sportowo – Pożarnicze zorganizowane przez Międzynarodowy Komitet Techniczny do Spraw Zapobiegania Pożarom (CTIF) do 1969 roku przeprowadzane były co 3 lata. Później zaś jako olimpiady w odstępach czteroletnich. Najbliższa olimpiada odbędzie się w 2005 r. w miejscowości Varażdin w Chorwacji. O udział w w/w olimpiadzie walczyły w dniach 18-19 września 2004 r. w Parczewie drużyny uczestniczące w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo – Pożarniczych CTIF.

Do sportowej rywalizacji przystąpiły 63 drużyny. Konkurowali oni ze sobą w ćwiczeniach bojowych i sztafecie pożarniczej. Zawody rozgrywano w 3 grupach:
Ochotnicze Straże Pożarne
   - KLASA A – 26 drużyn
   - KLASA B – 14 drużyn
Kobiece Drużyny Pożarnicze
   - KLASA C – 18 drużyn
Państwowa Straż Pożarna
   - KLASA A – 5 drużyn

Województwo podkarpackie reprezentowały 3 drużyny, dwie z OSP Niechobrz – klasa A i B oraz drużyna kobieca z OSP Sarzyna – klasa C.
Gośćmi zawodów były delegacje Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Słowacji i Węgierskiego Związku Straży Pożarnych.
Po zakończeniu dwudniowych zmagań komisja sędziowska pod przewodnictwem mł. bryg. Mariusza Rogi ogłosiła wyniki. Miejsca na podium przypadły: W GRUPIE STRAŻY OCHOTNICZYCH:
KLASA A
   1. OSP Kowalew – woj. wielkopolskie
   2. OSP Lądek – woj. wielkopolskie
   3. OSP Parczew – woj. lubelskie
KLASA B
   1. OSP Lądek – woj. wielkopolskie
   2. OSP Pszów – woj. śląskie
   3. OSP Niechobrz – woj. podkarpackie

W GRUPIE DRUŻYN KOBIECYCH:
KLASA C
   1. OSP Bucz – woj. wielkopolskie
   2. OSP Lądek – woj. wielkopolskie
   3. OSP Hanna – woj. lubelskie

W GRUPIE DRUŻYN PSP:
  1. Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie – woj. małopolskie
  2. KM PSP Siedlce – woj. mazowieckie
  3. JRG Strzelce Opolskie – woj. opolskie

W/w drużyny będą reprezentowały Polskę na olimpiadzie w Chorwacji, ponadto zdobywcy IV miejsca w klasie A – OSP Niechobrz, woj. podkarpackie i V miejsca OSP Jordanów – woj. małopolskie pojadą również do Chorwacji. Z klasy A jedzie na olimpiadę 5 drużyn.
Wśród sędziów oceniających poszczególne drużyny był asp. sztab. Stanisław Rałowski, pracownik KM PSP w Rzeszowie a zarazem członek naszej jednostki. Należy dodać, że druh Rałowski ma uprawnienia do sędziowania zawodów międzynarodowych co niejednokrotnie czynił.
Zawody w Parczewie były przygotowano wzorowo pod każdym względem. Również pogoda sprzyjała zawodnikom. Po zakończeniu startów na scenie obok stadionu pojawiły się zespoły rozrywkowe. Był wśród nich kabaret Leszka Benke pokazujący w krzywym zwierciadle strażaków z Kopydłowa.